Najdroższe ulice świata

Najdroższą ulicą handlową została górna, czyli północna część Piątej Alei w Nowym Jorku. Tam roczny czynsz wynosi ponad 33 tys. euro za mkw. butiku. W Warszawie - 1 tys. euro.

Aktualizacja: 18.11.2015 09:25 Publikacja: 18.11.2015 09:04

Najdroższe ulice świata

Foto: Bloomberg

Tak wynika z raportu, który opublikuje dziś międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World". Raport przedstawia ranking ponad 500 najdroższych ulic handlowych świata. Z tegorocznego 27. wydania raportu wynika, że czynsze za lokale handlowe wzrosły w 35 proc. lokalizacji, pomimo wzrostu niepewności na światowych rynkach w minionych 12 miesiącach.

Wygrani i przegrani

Nowojorska Piąta Aleja już kolejny raz została najdroższą lokalizacją handlową świata. Do końca drugiego kwartału 2015 r. czynsze wzrosły tam w stosunku rocznym o 3,6 do 33,8 tys euro za m kw. rocznie i są o 46 proc. wyższe niż w Causeway Bay w Hongkongu (23,2 tys. euro za m kw. rocznie).

Zdaniem ekspertów C&W Nowy Jork zawdzięcza wysoką pozycję w rankingu dużemu ruchowi na Manhattanie, którego liczne lokale handlowe i sklepy z towarami luksusowymi przy głównej ulicy handlowej przyciągają wielu zagranicznych turystów.

Natomiast najdroższą ulicą handlową w regionie EMEA (kraje leżące na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki) w 2015 r. ponownie zostały Pola Elizejskie w Paryżu, tuż przed londyńską New Bond Street. Największe wzrosty czynszów w bieżącym roku odnotowano przy Grafton Street w Dublinie oraz Covent Garden w Londynie, a także przy głównych ulicach Mediolanu i Rzymu.

Natomiast w Rosji i na Ukrainie czynsze gwałtownie spadły wskutek konfliktu pomiędzy oboma krajami, który przyczynił się do spowolnienia gospodarczego i spadku sprzedaży detalicznej.

- Do czynników pozytywnie wpływających na rozwój sektora handlowego należy zaliczyć coraz lepsze perspektywy dla rynku pracy, wzrost realnych wynagrodzeń i rosnący optymizm konsumentów w krajach rozwiniętych - mówi Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield. - Rynek handlowy będzie z pewnością dalej się rozwijać pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej w niektórych krajach.

Czynsze za powierzchnie w lokalach przy najpopularniejszych ulicach handlowych będą nadal rosnąć ze względu na prognozowany duży wzrost sprzedaży detalicznej, silny popyt wśród najemców i niewystarczającą podaż w wielu lokalizacjach.

Dokąd chcą znane sieci

W krajach Azji i Pacyfiku czynsze znalazły się pod presją zniżkową wskutek słabszych danych dotyczących sprzedaży detalicznej i spadku liczby turystów, zwłaszcza w Chinach. Czynsze obniżyły się, co zachęca do wejścia na ten rynek kolejne międzynarodowe marki luksusowe i sieci działające przy głównych ulicach handlowych. Jednak podwyżki stóp procentowych wprowadzone przez chiński rząd mogą wpłynąć na siłę nabywczą konsumentów. W kręgu zainteresowań znanych międzynarodowych sieci handlowych znajdują się także Australia, Nowa Zelandia i region Metro Manila na Filipinach.

Theodore Knipfing, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, uważa, że prognozy dla rynku handlowego Azji napawają optymizmem.

- W ciągu najbliższych pięciu lat wzrost sprzedaży detalicznej w dolarach amerykańskich wyniesie średnio 8,5 proc. Rosnąca liczba turystów stymuluje silny i trwały popyt zgłaszany przez sieci handlowe, które jednak najbardziej interesują się powierzchnią najwyższej jakości w atrakcyjnych lokalizacjach. Sektor e-commerce rozwija się dynamicznie w regionie, ale sklepy tradycyjne nie stracą na znaczeniu. Jednak w ramach rywalizacji o najemców wynajmujący będą musieli zwiększać komfort i atrakcyjność dokonywania zakupów przez klientów - podsumowuje Theodore Knipfing.

W Polsce króluje Nowy Świat

Najdroższą ulicą w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie, który z rocznym czynszem na poziomie 1020 euro za mkw. Znajduje się na 43. pozycji w globalnym rankingu. Aż 16 polskich ulic znalazło się w tegorocznym badaniu.

- Czynsze na głównych polskich ulicach handlowych utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, wykazując tendencje wzrostowe. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi lokalizacjami. Popyt jednak nie przekłada się jeszcze na wzrost czynszów i w efekcie miejsce Warszawy w rankingu globalnym praktycznie się nie zmienia - podsumowuje Marek Noetzel, partner, dyrektor działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield w Polsce.

Tak wynika z raportu, który opublikuje dziś międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World". Raport przedstawia ranking ponad 500 najdroższych ulic handlowych świata. Z tegorocznego 27. wydania raportu wynika, że czynsze za lokale handlowe wzrosły w 35 proc. lokalizacji, pomimo wzrostu niepewności na światowych rynkach w minionych 12 miesiącach.

Wygrani i przegrani

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej